Zasady długotrwałej pracy nad sylwetką.
Początek roku – czas realizacji noworocznych postanowień, obierania nowych celów i intensywnego dążenia do tych, których nie udało się osiągnąć w poprzednim roku. Okres przypływu motywacji, która udziela się w życiu osobistym i zawodowym. Dla wielu z nas to idealny moment do rozpoczęcia pracy nad wymarzoną sylwetką, więc tak też robimy. Wprowadzamy w życie reżim treningowy, restrykcje dietetyczne i prowadzimy nad wyraz zdrowy tryb życia. Diametralnie zmieniamy dotychczasowe nawyki, ślepo podążając za hasłami celebrytów ze świata fitness. W pierwszych tygodniach wszystko wygląda dobrze… aż za dobrze! Dopinamy plan treningowy na ostatni guzik, regularnie jemy zaplanowane posiłki, dbamy o nawodnienie organizmu, sen, a na każdym kroku odmawiamy sobie słodyczy i alkoholu. Wszystko trwa miesiąc, góra dwa, aby na koniec roku wylądować w punkcie wyjścia. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się jak skutecznie pracować nad sylwetką nie tracąc motywacji i utrzymywać wypracowane efekty.
Zasada I: małe i stopniowe zmiany.
Pierwszym błędem, który popełniamy jest odwrócenie swojego trybu życia o 180 stopni. Stawianie poprzeczki zbyt wysoko skończy się niepowodzeniem. Trening i dieta to nie błahostka, a pewna część czasu poświęconego na wykonywaniu ćwiczeń, organizację posiłków i edukację w tym zakresie. Nie każdego z nas będzie stać na to, aby od razu trenować 5-6 razy w tygodniu i codziennie myśleć o pięciu posiłkach, które należy przygotować na kolejny dzień. A może na początek wystarczy skupić się na eliminacji słodyczy i fast-foodów z jadłospisu, starać się nie przejadać, jeść regularnie i unikać wieczornego obżarstwa? Może zamiast pięciodniowego planu treningowego wprowadzić 3 dni treningu, na który pewniej znajdziemy czas? Jeśli chcesz odnieść sukces w dłuższym okresie czasu – stopniowo stawiaj sobie cele możliwe do realizacji w dłuższym okresie czasu.
Zasada II: szanuj swój czas i pracę.
Nic nie jest za darmo. Praca nad sylwetką to inwestycja czasu, uwagi i pieniędzy. Nikt nie będzie zadowolony jeśli jego inwestycja nie przyniesie pożądanych efektów. Brak wyników to pierwszy krok do porzucenia obranego celu. Motywacja to niestety nie wszystko czego potrzebujesz. Bez odpowiedniej wiedzy nie osiągniesz optymalnych rezultatów. Jeśli posiadasz już pewną bazę wiedzy z zakresu dietetyki i treningu, a chcesz czynić dalsze postępy, musisz pójść krok dalej. Przychodzą tutaj z pomocą: literatura, wartościowe artykuły naukowe, specjaliści z dziedziny dietetyki sportowej i treningu, a także ośrodki szkoleniowe takie jak nasz gdzie można zdobyć kompleksową wiedzę uczestnicząc w Kursie Trenera Personalnego. Wybór z czego skorzystasz należy do Ciebie, ale jeśli chcesz odnosić dalsze sukcesy sylwetkowe i utrzymać motywację, musisz mądrze wykorzystywać swój czas.
Zasada III: obierz plan i trzymaj się go.
Odpowiedni plan treningowo-dietetyczny to fundament pracy nad sylwetką. Wszystko ma tutaj znaczenie: system treningowy, ilość treningów, typ wykonywanych ćwiczeń, ilość ćwiczeń na jednostkę treningową, ilość serii, ilość powtórzeń w serii, ciężar roboczy, a obok nich: kaloryczność diety, rozkład makroskładników, podaż mikroskładników, błonnika w diecie itd. Zmiana treningu wpływa na wydatek kaloryczny, a to zaburza ostateczny bilans energii, dlatego plan jest niezbędny i tylko ścisła go realizacja zapewni Ci założony efekt na 100%.
Zasada IV: śledź efekty
Powiedzieliśmy już sobie, że podstawą utrzymania motywacji są osiągane efekty. W przypadku pracy nad sylwetką są to efekty wymierne w postaci kilogramów tłuszczu, mięśni, centymetrów obwodów, a także niewymierne tj. odbicie w lustrze i zdjęcia. Warto mierzyć podane parametry i regularnie robić sobie zdjęcia wdrażając nowy plan. Pomoże nam to obiektywnie określić rezultaty, wprowadzić ewentualne zmiany i utrzymać kontrolę nad sylwetką. Jak dokładnie mierzyć postępy? Na początek wystarczy waga łazienkowa i metr krawiecki (obwód pasa i miejsc szczególnie uciążliwych, w których gromadzi się tłuszcz), a dla bardziej wymagających należy sięgnąć po fałdomierz lub profesjonalny analizator składu ciała.
Zasada V: dbaj o swój komfort
Nawet najlepszy plan dietetyczny, program treningowy, czy najbardziej wykształcony i doświadczony trener nie zapewni Ci sukcesu, jeśli w drodze do wymarzonej formy nie zadbasz o swój komfort psycho-fizyczny. To psychika i motywacja ostatecznie decydują o tym, czy realizacja założonych celów się wiedzie. Jeśli obierasz plan, który wymaga od Ciebie bardzo wielkiego poświęcenia, a tym samym wywiera na Ciebie duży stres i presję – nie łudź się, że uda Ci się go utrzymać przez dłuższy okres czasu. Większa szansa na to, że przy pierwszym lepszym niepowodzeniu zaniechasz dalszych zmagań, rzucając się ze skrajności w skrajność. Pamiętajmy, że nie jesteśmy programowalnymi maszynami. Wszystko co robimy musi być zgodne z naszymi przekonaniami i odpowiednio wpisywać się w nasze życie. Skrajne rozwiązania i wychodzenie po za granice swojego komfortu są skuteczne tylko na chwilkę, więc nie możemy opierać na nich swoich działań.
Zasada VI: planuj odpoczynek
Zacznijmy od wyjaśnienia tego, jak istotną rolę w życiu osoby aktywnej fizycznie odgrywa regeneracja. Organizm ludzki ma niesamowite możliwości, które opierają się na procesach adaptacji do zmiennych warunków. W naszym przypadku, bodźcem do rozwoju jest ciężka jednostka treningowa. Po każdym treningu nasz organizm stara się odbudować tkanki, uzupełnić zapasy energetyczne i przygotować do kolejnego wysiłku. Postępy czynimy tylko wtedy, kiedy pozwolimy naszemu ciału całkowicie się zregenerować. Obok diety, kluczową rolę w tym procesie odgrywa sen i wypoczynek. Pamiętajmy, że większa ilość ćwiczeń nie zawsze oznacza lepsze efekty, szczególnie gdy bagatelizujemy istotę procesu regeneracji. Moja rada? Jeśli od dłuższego czasu nie widzisz żadnych postępów, zwróć uwagę na ilość snu i odpoczynku w Twoim życiu. Lepszy dla Twojego ciała może okazać się przyjemnie spędzony weekend, od tego spędzonego na sali gimnastycznej.
Pozdrawiam jak również zapraszam na:
Kurs Trenera Personalnego i Szkolenie z Dietetyki gdzie mam przyjemność prowadzić wybrane bloki tematyczne.
Autor:
Karol Ślepaczuk